Застосування перетворювачів частоти для керування індивідуальними домашніми насосами або насосами у насосних станціях підвищення тиску.
У сучасний час основними споживачами електроенергії в світі є пристрої з електродвигунами. Електродвигуни споживають 60% усієї виробленої в світі електроенергії.
Застосування електродвигунів є надзвичайно різноманітним. У побуті це різноманітні прилади на кухні у господинь, домашні будівельні електроінструменти. Щодо насосів, то це домашні насоси, такі як свердловинні насоси або домашні станції підвищення тиску. У промисловості та сфері ЖКГ це всі прилади і механізми від промислового верстата і закінчуючи приводами електровозів, літаків та промислових верстатів і ліній. Найбільша кількість електродвигунів використовується в сфері цивільного будівництва та сфері ЖКГ. Ці пристрої використовуються для забезпечення водопостачання споживачів, циркуляції води, опалення та вентиляції.
Саме через широке поширення електродвигунів у цих двох сферах виникає гостра задача не лише якісного керування електродвигунами, але й обов'язкового забезпечення економії електроенергії.
Виробники електродвигунів та перетворювачів частоти можуть і роблять багато для вирішення цієї задачі: протягом останнього десятиліття технології розвивалися швидкими темпами. Як результат, сучасне інноваційне обладнання забезпечує значну економію енергоспоживання. Виробники електродвигунів виробляють електродвигуни різних класів енергоефективності.
Наразі більшість електродвигунів у світі виробляються за Стандартом IEC 60034-30 2008, який визначає три міжнародних класи енергоефективності:
- IE1 - стандартний клас (Standard Efficiency)
- IE2 - високий клас (High Efficiency)
- IE3 - преміум клас (Premium Efficiency)
Стандарт поширюється майже на всі промислові трифазні асинхронні електродвигуни з короткозамкненим ротором.
З точки зору фахівців з енергоефективності, найбільш простий спосіб зменшити втрати та збільшити ефективність для споживача - встановити електродвигуни більш високого класу енергоефективності. Збільшення цього показника на один рівень підвищує вартість електродвигуна. Однак ця різниця вартості окупається протягом одного до трьох років залежно від режиму роботи електродвигуна та вартості електроенергії.
Але, беручи до уваги, що в еру будівництва багатоповерхових будівель зростає і технологічний рівень електроприводів. В основному це стосується сфери водопостачання. Сучасні насосні станції підвищення тиску неможливо уявити без перетворювачів частоти в їх складі. Тому що саме встановлення перетворювача частоти або модернізація забезпечує значний приріст економії енергії, але ще більше підвищення КПД досягається при використанні енергоефективного електродвигуна в поєднанні з перетворювачем частоти.
На даний момент, незважаючи на широке застосування перетворювача частоти, лише 25% центробежних навантажень (насоси, компресори, вентилятори та ін.) керуються за допомогою них. Встановлення частотного перетворювача на такі навантаження дозволяє економити до кількох десятків відсотків електроенергії порівняно з традиційним способом керування параметрами за допомогою засувки або заслінки.
Для того, щоб зрозуміти, які ж переваги надає застосування перетворювача частоти, необхідно розібратися, які існують способи керування електродвигунами в побуті та насосами на насосних станціях підвищення тиску.
Прямий пуск
Прямий пуск (інакше називається пряме підключення - DOL). Це з'єднання електродвигуна з мережею за допомогою комутаційних елементів, до яких відносяться автомати захисту двигунів, контактори, магнітні пускачі. Така схема запуску електродвигуна супроводжується підвищеними пусковими струмами. Значення пускових струмів при такому способі пуску може сягати від 5 до 7 разів від номінального струму двигуна, але діє кратковременно. Після прискорення двигуна струм падає до номінального значення.
Переваги
Прямий пуск від мережі DOL є найпростішим, дешевим і найпоширенішим методом запуску. Крім того, він дає найменше підвищення температури в електродвигуні під час включення порівняно з усіма іншими способами пуску.
Недоліки
При прямому пуску електродвигун відчуває підвищені навантаження на валу, а також течія підвищених струмів призводить до нагрівання обмоток двигуна. Прямий пуск призводить не лише до підвищеного енергоспоживання, але й до швидкого зносу компонентів двигуна через ударні навантаження при пусках.
Пуск "Зірка-Трикутник"
Метою даного методу пуску, що використовується для трифазних електродвигунів, є зниження пускового струму. На момент пуску живлення до обмоток статора підключено за схемою "зірка" (Y). Живлення перемикається на схему "трикутник" (Δ), як тільки електродвигун прискорюється до номінальних обертів.
Переваги
Зазвичай електродвигуни потужністю більше 3 кВт розраховані на напругу 400 В при з'єднанні за схемою "трикутник" (Δ) або на 690 В при з'єднанні за схемою "зірка" (Y). З'єднання за схемою "зірка - трикутник" надає низький пусковий струм, який складає всього одну третину струму при прямому пуску від мережі. Пускачі "зірка - трикутник" особливо підходять при обертанні великих мас, коли навантаження "підхоплюється" після досягнення частоти обертання за номінального навантаження.
Недоліки
Подібна схема запуску електродвигуна знижує і пусковий момент, приблизно на 33%. Даний метод можна використовувати лише для електродвигунів, які мають підключення до напруги живлення за схемою "трикутник".
Якщо перемикання "зірка - трикутник" відбувається при надто низькій частоті обертання, це може викликати перенавантаження, яке досягає майже такого ж рівня, як і струм при "прямому" пуску DOL. Протягом короткого періоду перемикання "зірка - трикутник" електродвигун дуже швидко втрачає швидкість обертання, для відновлення якої також треба потужний імпульс струму.
Плавний пуск
Принцип "плавного" пуску ґрунтується на напівпровідниках. Через енергетичну ланку та ланку управління ці напівпровідники знижують початкове напругу електродвигуна. Це призводить до зменшення обертового моменту електродвигуна. Протягом процесу пуску м'який пускач поступово підвищує напругу електродвигуна, що дозволяє електродвигуну розганятися до номінальної швидкості обертання, не утворюючи великого обертового моменту або пікового струму. Плавні пускачі можуть використовуватися також для управління гальмуванням електродвигуна. Плавні пускачі не є такими дорогими, як преобразователі частоти.
Недоліки
Тем не менше, вони мають ті самі проблеми, що й преобразователі частоти: вони можуть додати до системи синусоїдальні струми (помилки), що може вплинути на її функціонування.
Даний спосіб також забезпечує подачу зниженого напруги до електродвигуна під час пуску. Плавний пускач включає електродвигун при зниженій напрузі, яка потім збільшується до повного значення. Напруга в плавному пускачі зменшується за рахунок фазового зсуву. Даний спосіб пуску не викликає утворення стрибків струму, але не дозволяє регулювати частоту обертання ротора електродвигуна насоса, що часто призводить до управління насосним обладнанням знову до реле (прямий пуск) регулюванням тиску.
Перетворювач частоти
Використання перетворювачів частоти для керування електродвигунами та насосами відмінно від прямого запуску дозволяє регулювати швидкість обертання двигуна. Але користь від встановлення перетворювача частоти не обмежується цим. У відміну від прямого запуску, перетворювач частоти плавно прискорює насосний двигун до необхідної робочої частоти, при цьому користувач може налаштовувати час його прискорення. Завдяки плавному прискоренню пускові струми практично відсутні, їх значення не перевищує 1,2 рази від номінального струму.
Плавне прискорення дозволяє уникнути гідравлічних ударів в системі водопостачання та зменшує ударні навантаження на робочі елементи насоса, що призводить до збільшення нормативного терміну служби насосів та зниження вартості експлуатації обладнання.
Основною перевагою перетворювачів частоти є їх здатність регулювати оберти насосного двигуна. Це досягається застосуванням датчиків тиску в системі, а не механічних реле тиску. Насосний двигун обертається з тією частотою, яка необхідна для підтримки потрібного тиску.
Також слід розуміти, що перетворювачі частоти здатні не лише керувати швидкістю обертання двигуна, але вони також забезпечують функції захисту побутового насоса та насосів на станціях підвищення тиску. Основні захисти, які забезпечує перетворювач частоти:
- захист від сухого ходу
- захист від перевантаження
- захист від підвищеного або зниженого напруги
- захист від перекосу або обриву фази
- захист від "антизамерзання"
Найважливіша та не менш значуща користь від встановлення перетворювача частоти для насоса - це економія електроенергії.
Економія відбувається через те, що двигун насоса працює на частоті нижче номінальної, отже, споживані струми зменшуються в процесі роботи насоса.
При встановленні перетворювачів частоти на промислових об'єктах, є можливість їх підключення до мереж обміну інформацією. Це дозволяє їх інтегрувати в будь-яку систему автоматичного керування та виконувати моніторинг стану системи водопостачання та стану двигунів. У випадку їх виходу з ладу, така автоматизація дозволяє швидко визначити причину поломки та зменшити час простою, що є критичним на відповідальних об'єктах, де потрібне безперебійне водопостачання.
Переваги
Перетворювач частоти дозволяє знизити пусковий струм, оскільки електродвигун має жорстку залежність між струмом та обертовим моментом (залежність обертів від необхідного розходу).
Недоліки
Перетворювачі частоти все ще дорожчі устаткувань плавного пуску, крім того, так само, як і устаткування плавного пуску, вони додають у мережу синусоїдальні струми. Іноді потрібна установка мережевого фільтра, якщо в системі присутні електронні пристрої.